Ženská cykličnost. Ovlivňuje kreativitu?

od | 1. 03. 18 | Seberozvoj a spiritualita, Teorie tvořivosti

Slyšeli jste už o ženské cykličnosti? Je to v poslední době hodně propagované téma, díky za to. Když to úplně stručně shrnu, jde o to, že my ženy procházíme v průběhu našeho menstruačního cyklu čtyřmi různými fázemi.

No a co myslíte, mohou tyto fáze nějak ovlivňovat naši ženskou kreativitu?

 

Vědma, panna, matka, kouzelnice

Nejviditelnější je menstruace, říká se jí fáze „vědmy“ a kromě fyzických příznaků ji provází taky potenciál rozšířeného vědomí, cítit hlouběji a jasněji, zažívat vize, prorocké sny a vhledy. Samozřejmě pokud si pro to vytvoříme podmínky a dopřejeme čas. Je to období klidu a odpočinku, zimy, kdy potřebujeme nabrat síly. Naše kreativita si vytváří „podhoubí“.

Poté následuje fáze „panny“, jejím nejvýraznějším projevem je nával nové energie, entuziasmu a nadšení. Chuť začínat nové věci, řešit, řídit. Jsme jako mladé dívky před dozráním. Jaro. Jsme nejblíže mužské energii, přímočaré a efektivní, dynamické. Kreativita se projevuje v rychlých řešení problémů a vytváření funkčních systémů.

V běžném slova smyslu nejženštější je fáze „matky“. Léto. Pečující, společenská, láskyplná a něhou přetékající. Je to fáze, kdy probíhá ovulace, její fyzické projevy tak lze snadno vystopovat i pokud se u nás pečující energie neprojevuje s takovou intenzitou. V této fázi kreativitu investujeme do vztahů a komunikace.

A poslední fáze je „kouzelnice“. Rázná, přísná, proměnlivá, někdy podrážděná, většinou nekompromisní. Ale také tajemná a velmi kreativní! Právě v této fázi nás napadají nečekané nápady, zvláštní spojení neslučitelného. V této fázi máme nutkání měnit, ukončovat nefunkční, dělat radikální rozhodnutí. Podzim, transformace, alchymie. A právě v této fázi potřebujeme nejvíce tvořit. Cokoli ze sebe.

Fáze kouzelnice se v rámci mainstreamu označuje převážně hanlivým „PMS“. Máme před menstruací, tak přece musíme být trochu podrážděné a náladové.

Nebo ne?

Jak jsem naznačila, právě fáze kouzelnice v nás probouzí nejvyšší míru tvořivosti. Je ale možné, že to nevíme. Nevíme, že potřebujeme tvořit, a tak to neděláme.

Zrovna dneska píšu tento článek, protože jsem si to zase uvědomila. Už druhý den pociťuju neidentifikovatelný tlak, začínám být přecitlivělá, reaguju přehnaně, jsem nervózní.

Začínám ze zoufalství zpívat „skákal pes, přes oves“, zkouším hrát na dětský xylofon, hm, jak asi zní, když se zazvoní na porcelánovou misku – složili jsme z toho doma skoro symfonii, doporučuju. O co jde? Zoufale dlouho jsem nic pořádného (=mého vlastního, vnitřního) nevytvořila.

Díky za tohle uvědomění!

Fáze kouzelnice vůbec nemusí být podrážděná a nepříjemná. Jde jen o to, že v této fázi opravdu nutně potřebujeme tvořit, a pokud to neděláme, cítíme tlak. Tlak naší ženské duše, která nemá prostor se projevit.

Řešení je nesmírně jednoduché. Hned jak jsem si to uvědomila, popadla jsem akvarely a začala bezcílně vpíjet barvy do papíru. Mezitím mi došlo, že o tom musím napsat i tento článek.

Celý problém potřeby tvořit je však spojen ještě s jednou věcí. Ve fázi matky jsme si možná „zvykly“ zaměřovat se příliš vně sami sebe. Pečovaly jsme o děti a bavilo nás to, investovaly jsme do našeho vztahu s partnerem a naplňovalo nás to. Teď je však jiná situace.

Máte před sebou volné sobotní odpoledne a zrovna jste v kouzelnici? Děti možná chtějí ven na výlet, pošlete je s mužem. Zapomeňte na chvíli, co chtějí ostatní. Ponořte se a věnujte se jen sobě. Své kreativní kouzelnici. Bude vám vděčná a hned začne kouzlit.

Kouzelnice vyžaduje prostor pro nás samotné. Pokud se budeme dívat pouze ven, promítat se do vztahů v rodině, v práci, komunitě, může se stát, že začneme cítit obvyklé premenstruační podráždění.

Kouzelnice má pro nás vlnu kreativní energie, stačí jen vyhradit si čas, ztišit se a začít tvořit v souladu s jejím vedením.

Tak vám přeju, milé ženy, abyste si dopřály své kouzelné tvůrčí chvilky alespoň v této fázi cyklu.

Možná díky tomu objevíte svou tajemnou moc?

Na závěr chci ještě zdůraznit, že ta kouzelná tvořivost může u každé z nás vypadat úplně jinak. Já potřebuju malovat a psát, některá z vás potřebuje tančit a zpívat, jiná vytvořit krásný záhon, další třeba uvařit exotickou pochoutku nebo si ušít sukni. Důležité je nechat se vést svým nadšením a nemít tendenci toto vedení cenzurovat svými představami o tom, jak by mělo „to správné“ tvoření vypadat.

Jestli hledáte více inspirace k tématu cykličnosti, moc krásně o ní na svém blogu píše jogínka Alice Mičunek, nebo Lucie Harnošová ve svém projektu Alchymie ženy.

A pokud jsou tu pánové, kteří dočetli až sem, mám tip i pro vás: až vaše milovaná polovička zase začne vykazovat příznaky přecitlivělosti a podráždění, poraďte jí, ať si přečte tento článek. Dopřejte jí čas. Pokud máte malé děti, pohlídejte je. Pomozte jí doma, uvařte. Vaše vstřícnost vůči jejím potřebám se vám mnohonásobně vrátí. Věřte mi.

2 Komentáře

 1. Tatiana

  Krásny článok 🙂

  ja som s PMS dlho bojovala, kým som si uvedomila, že to má aj svoje výhody.

  V tejto dobe sa mi najlepšie píše a zároveň vyplávajú na povrch veci, ktoré ma hnevajú a potrebujú zmeniť.

  Takže beriem PMS pozitívne 🙂

  Odpovědět
  • Magdalena Krejčí

   Mám radost, že se líbí! 🙂 Je to přesně, jak píšeš, Táni, každá fáze má své výhody. Já si kouzelnici velmi užívám, když teda zrovna nezapomenu, co potřebuju… 😀

   Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další blogové články